Yüksek Yüksek - اغنية الفراق

اذهب الى الأسفل

Yüksek Yüksek - اغنية الفراق Empty Yüksek Yüksek - اغنية الفراق

مُساهمة من طرف rmadi41 في الأحد يناير 17, 2010 9:23 pm

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar


Bu öykü Malkara köylerinden alınmış olup belli bir kişinin dilinden yazıya geçirilmiş değildir. Çevrede herkes tarafından bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında Zeynep’i köylerindeki bir düğünde aşırı (yabancı) köylerden gelen Ali isimli bir genç görür. Ali Zeynep’i çok beğenir ve köyüne döndüğünde kızın babasına hemen görücü gönderir. Zeynep’i Ali’ye verirler. Kısa bir zaman sonra düğünleri olur. Ali, Zeynep’i alıp aşırı köyüne götürür.

Zeynep’in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece çeker. Bu kadar uzak olduğundan dolayı Zeynep, anasını babasını ve kardeşlerini tam yedi yıl göremez. Bu özlem Zeynep’in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün büyük bir tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru dönüp için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemini gidermeye çalışırmış.

Oysa kocası, Zeynep’in bu özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki eski sevgisi de pek kalmadığından kendini fazlaca horlamaya, eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve kocasının horlaması Zeynep’i yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep’in düzelmesi için, köyden gelip gidenler de anasının babasının çağrılmasını salık verirler. Başka çare kalmadığını anlayan Zeynep’in kocası da anasına babasına haber vermeye gider. Altı gün altı gecelik bir yolculuktan sonra bir akşam üstü Zeynep’in anası babası köye gelirler, Zeynep’i yatakta bulurlar. Perişan bir halde Zeynep hala türküsünü mırıldanmaktadır. Aynı türküyü anasına babasına da söylemeye başlar. Çevresindeki bütün köy kadınları duygulanıp göz yaşı dökerler. Annesi fenalıklar geçirir ve bayılır.

Zeynep hasretini giderir, giderir ama artık çok geç kalınmıştır. Bir daha onmaz, sonu ölümle biter. Herkes Zeynep için göz yaşı döker. İşte o gün bu gündür bu türkü ayrılığın türküsü olarak söylenip durur.

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim

Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse

Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim

Kaynak:
Türk Halk Müziği ve Oyunları
Sayfa 164
Cilt1 Sayı4 Yıl1 - 1982

هذه الحكاية حدثت في احدى قرى منطقة مالكارا , وهي لم تنقل من لسان شخص لتكتب , بل نقلت من ألسنة الناس الذين عايشوها , حسب الرواية في احدى القرى منذ زمن بعيد جدا , كانت تعيش فتاة شديدة الجمال تدعى زينب , في السادسة عشرة من عمرها التقت في احدى حفلات الزفاف بشاب غريب ليس من قريتها اسمه علي , علي أعجب بزينب وفورا بحث عن والد الفتاة وطلبها , وبدون التفاصيل سريعا ما تم زفافهما واخذ علي زينب الى قريته البعيدة جدا , وبسبب المسافة الكبيرة بين القريتين وفي تلك الأزمنة كان السفر صعبا , لم تستطع زينب أن ترى امها واباها واخوتها لمدة سبعة سنوات , الشوق كل يوم صار يكبر في فؤاد زينب الى أن وصل إلى حال لا يحتمل , صارت تخرج إلى حديقة منزل موجود بتلة كبيرة في القرية وتدير نفسها باتجاه قريتها التي تشتاق إليها وتحرق روحها وهي تدندن وتهمهم بغناء حزين بينما تجتهد لارسال نظراتها إلى الوصال مع الأحباب
زوجها لم يلق بالا لاشتياق زينب لأهلها , وزاد الحبيب القديم سوءا لما بدأ بتحقيرها واهانتها , اجتماع ألم الشوق وسوء معاملة الحبيب أوصل زينب في النهاية إلى أن سقطت فريسة المرض ولازمت الفراش , زاد المرض على زينب , ولأجل تعافيها , صار الذاهب والقادم للقرية يتواصون بايصال الخبر لأهل زينب , ولما قنط زوجها من هذا الحال وفهم أنه لم يعد هناك حل , ذهب إلى ابيها وامها ليوصل الخبر .
بعد رحلة طالت لأيام , وفي احدى الليالي جاء والدا زينب إلى القرية ووجدوها على فراش الهم والمرض , وفي هذا الموقف الحزين , داومت زينب على الأنين والهمهمة بصوت خافت بأغنيتها التي مزقت نياط القلوب , حتى بدأ والداها بمشاركتها نشيجها وترديد الكلمات الحزينة , وكل نساء القرية وهم يستمعون اليهم تسيل دموعهم , حتى اغمي على امها من شدة الموقف وسوء منظر زينب .
تذهب حسرة زينب وتذهب لكن ... ( خلاص ) كانوا قد تأخروا كثيرا , لم يعد هناك شفاء وبالموت النهاية تختتم .
الكل يصب الدمع لأجل زينب , وهكذا صار ذلك اليوم أغنية ومواويل في ألسنة المفارقين لأحبابهم , أغنية للفراق تقال
كلمات الأغنية مع مراعاة أن الشعر يفقد جماله في الترجمة

لا تدعوهم يبنون البيوت على التلال العالية
لا تدعوهم يعطون البنت للغريب عن الديار
لا تدعوا وحيدة أمها ترى التحقير والمهانة
اعلمي ياطيور انني اشتقت لأمي
هم أمي هم أبويا هم لقريتي اشتقت ( عامية أهل المدينة المنورة المأخوذة من الأتراك )
اذا كان لأبي حصان ويركبه ويأتي إلي
اذا كان لأمي شراع وتطير وتأتي إلي
إذا عرف اخوتي طريقي ويأتون إلي
اعلمي ياطيور انني اشتقت لأمي
هم أمي هم أبويا هم لقريتي اشتقت
rmadi41
rmadi41
Asteğmen

عدد الرسائل : 450
العمر : 40
العائلة التركمانية : karluk
تاريخ التسجيل : 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل

Yüksek Yüksek - اغنية الفراق Empty رد: Yüksek Yüksek - اغنية الفراق

مُساهمة من طرف lonely wolf في الثلاثاء يناير 19, 2010 4:03 pm

أكثر من رائع أخي رمادي
تابعت قراءة القصة والترجمة بشغف
ماشاء الله عليك رائع
lonely wolf
lonely wolf
Binbaşı

عدد الرسائل : 1156
العمر : 37
العائلة التركمانية : oğuz Salur
تاريخ التسجيل : 15/03/2008

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل

الرجوع الى أعلى الصفحة


 
صلاحيات هذا المنتدى:
لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى