Mahmut Esat Bozkurt

اذهب الى الأسفل

Mahmut Esat Bozkurt Empty Mahmut Esat Bozkurt

مُساهمة من طرف bozkurt oglu في الخميس ديسمبر 25, 2008 1:43 am

Rahmetli Mahmut Esat Bozkurt (1892-1943) Kuşadası’nda doğdu. Türkiye’den sonra İsviçre’de de hukuk öğrenimi gördü. Freiburg Üniversitesi’nden “Hukuk Doktoru” unvanını aldı. Anadolu işgale uğradığında, hemen yurda döndü ve Milli Mücadele’ye katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne birinci dönemde, hayatının sonuna dek İzmir’den Milletvekili seçildi ve aralıksız 7 dönem milletvekilliği yaptı... Londra Konferansı Heyeti’nde görevlendirildi. Adalet ve İktisat Bakanlıkları yaptı. Türk bandıralı Bozkurt vapuru ile Fransız bandıralı Lotus vapurunun Adalar Denizi’nde çarpışması olayından sonra Türkiye-Fransa uyuşmazlığını Milletlerarası Lahey Adalet Divanı’nda Türkiye’yi temsil ederek, ihtilafı gidermede başarı kazandı... Ve bunun için de Atatürk, ona “Bozkurt” soyadını verdi.

Eski Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 2006’da Vahap Coşkun’un benzer saldırısına karşı verdiği cevapta; “Mahmut Esat Bey’in, hiç bir zaman ırkçı olmadığını” yazdı ve bunu kanıtlayan diğer sözlerini, gösterdi!

Ödemiş konuşması sözleri üzerine görevden alınmış olduğu iddiasına gelince; Bu sözleri o zamandaki çevresinden çıkarılıyor. Bu olay CHP ile Serbest Cumhuriyet Fırkası çekişmelerinden dolayı kendisinin istifa etmesinden galat! Nitekim zamanın Başbakanı İsmet Paşa, bu iddiayı hemen yalanlamış “Mahmut Esat Bey’in tarafımdan istifaya davet edildiği haberi asılsızdır...” demiştir. Bozkurt, Atatürk tarafından da hiç dışlanmadı. Kısacası O, T.C. hukukunun mimarlarından olduğu kadar “Ne mutlum Türküm diyene” kavramının da öncülerindendi... Ruhu şad olsun!
Bu vesileyle, dolambaçlı bir çelişkiden söz etmeliyim; Bozkurt’un, hukuk tahsili gördüğü, “hukukun anayurdu” İsviçre’de mahkeme, bütün hukuk, söz ve ifade özgürlüğü anlayışını hiçe sayarak Doğu Perinçek’i “Soykırımı yoktur” dediği için hapis cezasına mahkûm etti. Ama bizim 301. madde karşıtı aydınlarımız, Bozkurt’a saldırırken bu hukuk cinayeti karşısında susuyor ve 301. madde kaldırılırsa “Ermenileri kestik” diyecek ve Türklüğü aşağıladıkları için, cezalandırılmayacaklar!
bozkurt oglu
bozkurt oglu
Üst çavuş

عدد الرسائل : 215
العمر : 32
العائلة التركمانية : oğuz Avşar
تاريخ التسجيل : 13/04/2008

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل

الرجوع الى أعلى الصفحة


 
صلاحيات هذا المنتدى:
لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى