منتدى تركمان سورية .... من أجل تركمان َموحد....
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

ÇİN İŞ&#2

اذهب الى الأسفل

ÇİN İŞ&#2 Empty ÇİN İŞ&#2

مُساهمة من طرف rmadi41 السبت أكتوبر 25, 2008 8:43 pm

ETIC’ in Beyanatı:
Çin’in İlan Ettiği Sözde “İkinci Grup Doğu Türkistan Teröristleri Listesi” Mahiyeti İtibarıyla Uluslararası Bir Aldatmacadan İbarettir

Çin’in ilan ettiği sözde “İkinci Grup Doğu Türkistan Teröristleri Listesi” Mahiyeti İtibarıyla Uluslararası Bir Aldatmacadan İbarettir!

Komünist Çin hâkimiyeti Amerika’da meydana gelen “11 Eylül” Terör olayından beri Amerika’nın başını çektiği demokratik devletlerin dünya çapında yaygınlaştırdıkları uluslararası terör terörizmle mücadele hareketini suiistimal etmektedir.

Böylece Doğu Türkistan halkının özgürlük ve hürriyeti için yürütmekte olduğu haklı milli hareketini uluslar arası siyasi alanlarda karalamaya ve bu yolla kendisinin Doğu Türkistan halkına karşı yürütmekte olduğu acımasız kanlı bastırma hareketlerini haklı gibi göstermeye çalışmaktadır.

Çin hâkimiyeti bir taraftan Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelttiği dinsizleştirme, Çinlileştirme, iktisadi yönden talan etme, kendilerine karşı çıkanları kanlı bastırma ve cezalandırma hareketlerini güçlendirirken, diğer taraftan da dış ülkelerde faaliyet yürütmekte olan Doğu Türkistan teşkilatları ve Doğu Türkistan siyasi faaliyetçilerini karalamaktadır.

Siyasi faaliyet yürütenler hakkında çeşitli yalan ve sahte deliller ileri sürerek onları dünyaya “terörist” ya da “terörist teşkilat” olarak tanıtma gayreti içindedirler. Bu yolla Doğu Türkistan milli hareketini dünya kamuoyu önünde etkisizleştirmeye çalışmaktadırlar.

Çoğunluğun da malumu olduğu üzere, 2003 yılında Çin Toplum Güvenliği Bakanlığı dış ülkelerde faaliyet göstermekte olan 11 Doğu Türkistanlı siyasi faaliyetçiyi ve 4 Doğu Türkistan teşkilatını dünyaya “terörist” ve “terörist teşkilatlar” diye ilan ederek ilgili devletlerden bu Doğu Türkistan faaliyetçilerini Çin’e iade etmesini ve cezalandırmasını talep etmişti.

Fakat Doğu Türkistan halkının acıklı kaderini ve Çin hâkimiyetinin Doğu Türkistan halkına uygulamakta olduğu baskı ve zulümleri gerçek anlamda anlayan ve böylece Çin’in Doğu Türkistan faaliyetçilerini karalamaktaki sahte yüzünü gören dünya kamuoyu Çin’in iftiralarını ciddiye almamıştır.

Netice olarak Çin tarafından 2003 yılında ilan edilen “Birinci grup Doğu Türkistan Teröristleri Listesi” kamuoyunda hiçbir Pazar bulamayıp, Çin hâkimiyetinin dünyanın siyasi arenasında ağır yenilgiye uğramasına ve rezil olmasına sebep olmuştu.

Ne yazık ki, Çin hâkimiyeti bu mağlubiyetinden ve rezilliğinden zerre kadar ders çıkartmamıştır. Kendilerinin Doğu Türkistan’da yürütmekte oldukları suç unsuru eylemlerini aklamak için dünya siyasi sahnelerinde Doğu Türkistan milli hareketini karalamaya devam etmektedirler.

Bunun bir delili de şudur: 2008 yılının Ekim ayının 21’inde Çin Topum Güvenliği Bakanlığı yine, “İkinci grup Doğu Türkistan Teröristleri Listesi” ilan etmiş olup, bu listede Memtimin Memet, Emet Yakup, Tursun Tohti… Gibi 8 Uygur’ un ismi yer almaktadır.

Çin hâkimiyeti bu 8 Uygur’u BM Teşkilatı ve Amerika tarafından 2002 yılının 9. ayında “Terörist Teşkilat” olarak ilan edilen “Doğu Türkistan İslam Hareketi” teşkilatının bölüm üyesi olarak göstermiş olup, Çin Toplum Güvenliği Bakanlığının bu konuda yayımladığı beyanatta belirtildiğine göre, bu Uygurlar Pekin Olimpiyatlarının güvenliğini tehdit etme suçunu işlemişler(!)

Fakat Çin hâkimiyeti bu Uygurların Pekin Olimpiyatlarının güvenliğine yönelik olarak ne türede bir bozgunculuk yaptıklarına dair hiçbir delil gösterememiş olup, sadece bu bunların askeri eğitim aldıkları, para topladıkları ve teşkilat kurduklarına dair asılsız ve belgesiz söz ve ifadeler kullanmışlardır.

Dünya kamuoyunun da bildiği gibi, şimdiye kadar Doğu Türkistan milli hareketi Pekin Olimpiyatlarının ve yabancı ülke sporcularının güvenliğini tehdit edecek hiçbir fiili harekette bulunmamışlardır. Demek oluyor ki, Çin hâkimiyetinin yukarıdaki 8 Uygur’u “Pekin Olimpiyatlarının güvenliğine ağır derecede zarar verdi” diyerek suçlamasının gerçekle hiçbir ilgisinin olmadığı açıkça kendisini göstermektedir.

Dikkate etmeye değer nokta şu ki, Çin hâkimiyetinin bu defa ilan ettiği sözde “ terörist listesi”nde yer alan Uygurların hepsi de “Doğu Türkistan İslam hareketi” teşkilatının bölüm üyeleri olarak gösterilmiş bulunuyor.

Çin hâkimiyetinin Amerika ve BM Teşkilatı tarafından 2002 yılının Eylül ayında bu teşkilat hakkında alınan kararını devamlı surette suiistimal etme ve bu kararı Uygurların milli hareketini bastırma ve Uygur halkına yönelttiği baskı ve zulüm politikasını daha da genişletmenin uluslararası kozuna dönüştürme gayreti açıkça görünmektedir.

Biz dünya kamuoyunu Çin’in bu sahtekârlığına karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Dünya kamuoyunun da bildiği gibi 2008 yılı Olimpiyatlarının Pekin’de yapılma kararı verildiğinden beri Çin hâkimiyeti “Olimpiyatların güvenliğini garanti altına alma” sloganını ortaya atarak uluslararası siyasi sahnelerde Doğu Türkistanlıları “Olimpiyatların güvenliğini tehdit eden temel unsur” diyerek propaganda yürütüp yurt içindeki masum Uygurlara yönelttiği darbe varma ve kanlı bastırma hareketlerini arttırdı.

Bu esnada Uygurlara yönelik aleni olarak ırki ayrımcılık politikası icra ederek, Uygurların Çin’in içeri eyaletlerinde özgür hareket etmelerini yasaklayıp Pekin gibi şehirlerde yaşamakta olan Uygurları yasadışı olarak tutuklama ve mecburi olarak Doğu Türkistan’a geri gönderme dalgası başlattı

Çin hâkimiyetinin Pekin Olimpiyatlarını suiistimal ederek, Doğu Türkistanlıların hak ve hukukuna ağır derecede saldırlar gerçekleştirdikleri sadece dış ülkelerdeki Doğu Türkistan teşkilatları tarafından değil, uluslararası insan hakları teşkilatları ve demokratik batı ülkeleri tarafından da kesintisiz olarak vurgulanmaktadır.

Demek ki, bu günlerde Çin hâkimiyetinin 8 Uygur’u “Olimpiyatların güvenliğine zarar verdi” diyerek dünyaya “terörist” olarak ilan etmesi, Çin hâkimiyetinin Doğu Türkistan’da uygulaya geldiği zulüm politikalarını aklamak ve süslemek ve uluslar arası sahalarda siyasi koz elde etmek için yürüttüğü maksatlı ve planlı karalama hareketinden başka bir şey değildir.

Biz, “Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi” olma sıfatımızla, Çin hâkimiyeti tarafından ilan edilen sözde “İkinci grup Doğu Türkistan teröristleri Listesi”ni kati şekilde reddediyoruz. Dünya kamuoyunu ve özellikle de demokratik ülkeleri, Çin hâkimiyetinin Doğu Türkistanlıların haklı milli hareketlerinin karakterini çarpıtma ve karalama maksadıyla yürüttüğü bu tür siyasi sahtekârlıklarına karşı dikkatli olmaya, milli mevcudiyetlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Doğu Türkistan halkının bu günkü dramatik ahvaline karşı da duyarlı olmaya çağırıyoruz!

Saygılarımızla

Abdulcelil Karakaş

“Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi” Başkanı

rmadi41
rmadi41
Asteğmen

عدد الرسائل : 450
العمر : 44
العائلة التركمانية : karluk
تاريخ التسجيل : 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل

الرجوع الى أعلى الصفحة

- مواضيع مماثلة

 
صلاحيات هذا المنتدى:
لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى