Mahmut Esat Bozkurt

.... .... ::   :: 

Mahmut Esat Bozkurt

   bozkurt oglu 25, 2008 1:43 am

Rahmetli Mahmut Esat Bozkurt (1892-1943) Kuşadasında doğdu. Trkiyeden sonra İsvirede de hukuk öğrenimi görd. Freiburg Üniversitesinden Hukuk Doktoru unvanını aldı. Anadolu işgale uğradığında, hemen yurda dönd ve Milli Mcadeleye katıldı. Trkiye Byk Millet Meclisine birinci dönemde, hayatının sonuna dek İzmirden Milletvekili seildi ve aralıksız 7 dönem milletvekilliği yaptı... Londra Konferansı Heyetinde görevlendirildi. Adalet ve İktisat Bakanlıkları yaptı. Trk bandıralı Bozkurt vapuru ile Fransız bandıralı Lotus vapurunun Adalar Denizinde arpışması olayından sonra Trkiye-Fransa uyuşmazlığını Milletlerarası Lahey Adalet Divanında Trkiyeyi temsil ederek, ihtilafı gidermede başarı kazandı... Ve bunun iin de Atatrk, ona Bozkurt soyadını verdi.

Eski Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 2006da Vahap Coşkunun benzer saldırısına karşı verdiği cevapta; Mahmut Esat Beyin, hi bir zaman ırkı olmadığını yazdı ve bunu kanıtlayan diğer sözlerini, gösterdi!

Ödemiş konuşması sözleri zerine görevden alınmış olduğu iddiasına gelince; Bu sözleri o zamandaki evresinden ıkarılıyor. Bu olay CHP ile Serbest Cumhuriyet Fırkası ekişmelerinden dolayı kendisinin istifa etmesinden galat! Nitekim zamanın Başbakanı İsmet Paşa, bu iddiayı hemen yalanlamış Mahmut Esat Beyin tarafımdan istifaya davet edildiği haberi asılsızdır... demiştir. Bozkurt, Atatrk tarafından da hi dışlanmadı. Kısacası O, T.C. hukukunun mimarlarından olduğu kadar Ne mutlum Trkm diyene kavramının da önclerindendi... Ruhu şad olsun!
Bu vesileyle, dolambalı bir elişkiden söz etmeliyim; Bozkurtun, hukuk tahsili gördğ, hukukun anayurdu İsvirede mahkeme, btn hukuk, söz ve ifade özgrlğ anlayışını hie sayarak Doğu Perineki Soykırımı yoktur dediği iin hapis cezasına mahkm etti. Ama bizim 301. madde karşıtı aydınlarımız, Bozkurta saldırırken bu hukuk cinayeti karşısında susuyor ve 301. madde kaldırılırsa Ermenileri kestik diyecek ve Trklğ aşağıladıkları iin, cezalandırılmayacaklar!
avatar
bozkurt oglu
Üst avuş

: 215
: 30
: oğuz Avşar
: 13/04/2008

    


.... .... ::   :: 

 
: