Divan-i Lugatit-Trk

Divan-i Lugatit-Trk Empty Divan-i Lugatit-Trk

    02, 2008 12:14 pm

Divan-i Lugatit-Trk 15ea71v


Kaşgarlı Mahmut Divan-i Lugatit-Trk (e-kitap) | 2 mb

Kaşgarlı Mahmut
Divn-ı Lgt-itTrk
Dzelti: Mehran Bahar
Trk Dil Kurumu, 2003.
Trke| PDF| 2,01 MB | 261 s.


Dvni Lugtit-Trkn yazımına 1072 senesinde başlanmıştır. Asya ilerinden Anadoluya kadar uzanan coğrafyada dağınık bir biimde yaşayan ve gn getike dnya sahnesinde etkilerini arttıran bu insanların kim olduğu sorusuna bir yanıt olarak yazılan kitap tm Trk ve Trkmen lehelerini bir araya getirmek amacıyla ıktığı yolunda, bu halkların yaşayışlarının, inanlarının, mitlerinin ve tarihlerinin tanığı olmuştur. Sayıları sadece Cenab-ı Hak tarafından bilinebilecek bu kavimlerin, alt-kavimlerin, kollar ve ailelerin kullandıkları sözckler ve dillerini inşa ettikleri kaideler ve ilkeler Arapa lgatlarındaki tertip erevesinde aktarılmış ve limne bir terkiple sunulmuştur.

Cömertlikte eli aık, ihsanda merhametli Allaha hamd olsun. O ki, en sağlıklıların hasta, hitabeti en kuvvetlilerin konuşmaktan aciz oldukları bir devirde, haram ile mubahı aıka belirten ayrıntılı bir İzahla, Vahiyle birlikte Cebraili Allah Yolunun yolcusu olan, Mrşidi ve Kandili ycelten Muhammede (Allahın salat ve selamı onun, ailesinin ve şerefli neslinin zerine olsun) gönderdi. İmdi, kul Mahmd ibn el-Hseyin ibn Muhammed [el-Kşgar] der ki:
1072 senesinde yazımına başlanan Kitbu Dvni Lugtit-Trk bu sözlerle aılır. Asya ilerinden Anadoluya kadar uzanan coğrafyada dağınık bir biimde yaşayan ve gn getike dnya sahnesinde etkilerini arttıran bu insanların kim olduğu sorusuna bir yanıt olarak yazılan kitap tm Trk ve Trkmen lehelerini bir araya getirmek amacıyla ıktığı yolunda, bu halkların yaşayışlarının, inanlarının, mitlerinin ve tarihlerinin tanığı olmuştur. Sayıları sadece Cenab-ı Hak tarafından bilinebilecek bu kavimlerin, alt-kavimlerin, kollar ve ailelerin kullandıkları sözckler ve dillerini inşa ettikleri kaideler ve ilkeler Arapa lgatlarmdaki tertip erevesinde aktarılmış ve limne bir terkiple sunulmuştur. Dvn Lugtit-Trk adıyla maruf bu eserin yeni bir Trke evirisinin yapılması ve bu gizli hazinenin Arapa bilmeyen okuyucu iin yeni bir dzen iinde sunulması şiarıyla yayınevimiz işe koyuldu. Kşgarlı Mahmdun özgn eseri Arapa dilbilgisine ait sözck özellikleri uyarınca sınırları izilmiş sekiz kitaptan oluşur; her kitap, sözcğn ierdiği harf sayısına/niteliğine göre kurulan eşitli vezinlerle belirlenen alt bölmlere ayrılmıştır; sözckler bu bölmler boyunca sıralanır ve dilbilgisi aıklamaları bu alt bölmlerin nitelikleri uyarınca ve -kitabın başındaki tanıtım bölm hari- yeri geldiğinde verilir. Bu dzen iinde sözcklere ve aıklamalara ulaşmak modern okuyucu iin zordur. Buradan hareketle Kabalcı edisyonunu metni eksiksiz ve işlevsel bir biimde sunacak iki bölm zerine inşa ettik - önce özgn tertipdeki sırayla sözckler ve aıklamalar sunulmakta, sonrasında ise kitapta geen tm sözckler Adan Zye ağdaş bir sözlk biimi iinde tanımlarıyla birlikte yer almaktadır. Dvn Lugtit-Trkn sayfaları iinde modern dilbilim kavramlarıyla aydınlatılmış kadim dili, tarihi, efsaneyi, katli ve katili, inancı ve inananları, yaşama ve ölme, kışa ve bahara dair hikmetleri bulacaksınız
Mahmd ibn el-Hseyin der ki: Kitabımıza başlarken bildirdiğimiz Trk lehelerini bir araya getirme, ilkelerini gösterme, kurallarını aıklama ve aralarındaki farkları iyi bir dzenle tanzim etme niyetimizi gerekleştirdik. Vaadimiz yerine getirilmiş ve gayemize ulaşılmıştır. Tm fazlalıkları, gereksiz ssleri, aşırılıkları ve metni uzatan unsurları kitabın dışında bıraktım. Son söz geldi attı ve yazdıklarımız ebedi bir hazine olarak baki kaldı.
Kitap bitti.
Hamd Ezeli ve Ebedi Olan Allaha,
salat ve selam Muhammede ve onun soyuna


indir


http://rapidshare.com/files/103787774/Kasgarli_Mahmut_-_Divan-i_Lugat-it_Tuerk.rar


Er

: 9
: 40
: oğuz Kayı
: 05/05/2008

    

Divan-i Lugatit-Trk Empty : Divan-i Lugatit-Trk

    09, 2008 8:48 am

Üsteğmen

: 617
: 46
: oğuz Begdili
: 11/03/2008

    

Divan-i Lugatit-Trk Empty : Divan-i Lugatit-Trk

   bozkurt oglu 12, 2008 12:34 pmbozkurt oglu
bozkurt oglu
Üst avuş

: 215
: 31
: oğuz Avşar
: 13/04/2008

    


 
: