Türkmen Gelin Takisi;

اذهب الى الأسفل

Türkmen Gelin Takisi;

مُساهمة من طرف Aktay Türkmen في الجمعة أبريل 04, 2008 3:01 am


Türkmen Gelin TakısıElbette bir milletin asil, kültürlü, medeni oluşuna tarihteki yerine bakıldığında o milletin kurmuş olduğu imparatorluklara, devletlere ve tarihi yapılara bırakmış olduğu eserlere, giyim kuşamlarına bakıldığında anlaşılır. Bu nedenle Türkmen milletinin de tarihine, geçmişine bakıldığında hiç şüphe yok ki dünya milletlerinin en zenginidir.

Bunun bir o'rneği de asırlardır kullanılagelen takılarıdır. Bu takılar o'zellikle altın, gümüş ve değerli taşlardan oluşmaktadır. Türkmen kızlarının ve gelinlerinin altın ve gümüşten oluşan vazgeçilmez takılarına şaysep denir.

Hiç değişmeden asırlardır kullanılagelen ata miraslarıdır. Türkmenler, halısıyla, giyim-kuşamıyla, altın gümüş takılarıyla her şeyin pahalısını, güzelini ve kıymetlisini kullanagelmişlerdir. Türkmen gelin ve kızlarının taktıkları şaysepler Türkmenler’in varoluşundan bugüne kadar kullanılagelmiştir.

Bu takılar tahmini olarak altı bin yıllık altın ve gümüş işleme sanatıyla yapılmaktadır. şaysepler (altın ve gümüş takıları) , Türkmen kızı evlenirken annesi tarafından çeyiz olarak verilir. şaysep olmayınca o kızın çeyizi kabul edilmez. Türkmen kızı evleneceği zaman bu altın-gümüş takıları takınarak evinden gelin olarak ayrılır. Bu takılar olmadan ana evinden ayrılamaz.

şaysepler, Türkmen Zergerleri (kuyumcular) tarafından yapılır. Başka bir zerger bu Türkmen takılarını yapamaz. şaysepler, tumarlık, gerdanlık, go'ğüslük, arkalık, kol bilezikleri, başlık, yüzükler, kulaklıklar, boyunmoncuk, ısırga burun takıları, saça takılan altın karışımlı ve cevahir taşlı düzmeler, altın ve gümüş kemer takıları.v.s den oluşmaktadır.

İki tane takı o'rneği


Aktay Türkmen
Aktay Türkmen
Baş çavuş

عدد الرسائل : 296
العمر : 36
العائلة التركمانية : oğuz Avşar
تاريخ التسجيل : 17/03/2008

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل

الرجوع الى أعلى الصفحة

- مواضيع مماثلة

 
صلاحيات هذا المنتدى:
لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى