Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

.... .... ::   :: 

Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   lonely wolf 17, 2009 1:09 am


Trkiye ile Suriye arasında vize kalktıDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Trkiye ile Suriye arasında karşılıklı olarak vize uygulamasının kaldırıldığını aıkladı. Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat iye Krt aılımının da konuşulduğunu soyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantıda yaptığı aıklamada, Trkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmasına, ayrıca Yksek Dzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verildiğini ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, Trkiye ile
Suriye arasında vizelerin tmyle kaldırılmasına karar verildiğini belirterek, "Buradan kardeş Suriye halkına seslenmek istiyorum; Trkiye sizin ikinci memleketinizdir ve Trk halkı vizesiz bir şekilde sizlere kucağını amaktadır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın katılımıyla gerekleşen heyetler arası gorşmelerin sonunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim tarafından "Yksek Dzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması" imzalandı.

İmzaların atılmasının ardından
Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ile ortak basın toplantısı yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Trkiye ile Suriye'nin iki dost ve komşu lke olduğunu belirterek, Suriye Devlet Başkanı Esad ve Başbakan Erdoğan başkanlığında gerekleştirdikleri toplantıların sonunda iki lke arasındaki vizelerin tmyle kaldırılmasına karar verdiklerini soyledi.

Davutoğlu, artık Trkiye ve
Suriye vatandaşlarının vizeye ihtiya duymadan iki lke arasında seyahat edebileceklerini ifade etti.

Trkiye ile
Suriye arasındaki ilişkilerin bolge iin ve uluslararası alanda ornek bir komşuluk ilişkisi haline donştğn vurgulayan Davutoğlu, alınan kararın taraflar arasındaki karşılıklı gven ilişkisinin gostergesi olduğunu soyledi.

İkinci onemli tarihi adımın, iki lke arasında Yksek Dzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması kararının alınması olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu mekanizmayla her yıl iki lkenin başbakanlarının eş başkanlığında her iki hkmetin en onemli bakanlarının katıldığı ortak kabine toplantıları yapılacağını anlattı.

"Bakanlar Konseyi toplanacak"

Bu ortak kabine toplantısı oncesi yılda en az bir kez olmak zere Bakanlar Konseyi'nin toplanacağını ifade eden Davutoğlu, "Bu Bakanlar Konseyi'nde Dışişleri,
Enerji, Ticaret, Bayındırlık, Savunma, İişleri ve Ulaştırma bakanlıkları yer alıyor. Bu adı geen bakanlar yılda en az iki kez toplanarak ortak eylem planı hazırlayacaklar. Bu ortak eylem planı Bakanlar Konseyi'nde ele alınıp kapsamlı bir ereveye oturtulduktan sonra iki başbakanın eş başkanlığında yapılacak toplantıda uygulamaya geirilecek" dedi.

Davutoğlu, bolgede de Trkiye ile
Suriye arasındaki işbirliği anlayışının kokleşmesini, yerleşmesini istediklerini ifade ederek, "Bu erevede ok değer verdiğimiz iki kardeş, komşu lke olarak Irak ile Suriye arasındaki ilişkilerin en st dzeyde gelişmesini ve ortaya ıkacak przlerin giderilmesini mit ediyoruz. Bu konuda her trl gayreti gostermeye devam edeceğiz. Ayrıca Ortadoğu barış sreci ve Lbnan gibi konularda da ieride kapsamlı istişareler yapıldı" diye konuştu.

Trkiye ile
Suriye arasında btn bu bolgesel konularda işbirliğinin en iyi şekilde devam edeceğini dile getiren Davutoğlu, "Bizim halklarımız asırlar boyu bir arada, i ie yaşamışlar ve ortak bir tarihi paylaşmışlardır. Kısa bir fetret doneminden sonra tekrar halklarımızı kaynaştıracak olan bu tarihi adımı, geleceği inşa edecek onemli adımlar olarak goryoruz. Boylece halklarımız iki lkeyi kendi lkeleri gibi hibir engel olmadan, hibir vize olmadan ziyaret edebileceklerdir. Ben buradan kardeş Suriye halkına seslenmek istiyorum; Trkiye sizin ikinci memleketinizdir ve Trk halkı vizesiz bir şekilde sizlere kucağını amaktadır" ifadelerini kullandı.

Demokratik aılım

Ahmet Davutoğlu, "Terore karşı mcadelede gemişte olduğu gibi şimdi de
Suriye ile kapsamlı işbirliği iindeyiz. Bu konuda iki lke arasında tam bir anlayış birliği vardır" dedi.

Davutoğlu,
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile yaptığı ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, Trkiye'nin "Demokratik Aılım" ile terorn bertaraf edilmesi alışmalarına Suriye'nin de katılması yonnde sıcak mesajlar verdiği ve gerekirse teslim olacak Suriye vatandaşlarına kucak aacaklarını ifade ettiğini hatırlatan bir gazetecinin, bu konunun gorşmelerle ele alınıp alınmadığını sorması zerine Davutoğlu, Esad'a, ziyaretinden once Trk basınına verdiği bu demeler dolayısıyla teşekkr ettiğini belirtti.

Bu mesajların, iki lke arasındaki dostluğun ne kadar gl olduğunu ortaya koyduğunu ve Esad'ın Trk halkını ne kadar yakından tanıdığını gosterdiğini ifade eden Davutoğlu, "Terore karşı mcadelede gemişte olduğu gibi şimdi de
Suriye ile kapsamlı işbirliği iindeyiz. Bu konuda iki lke arasında tam bir anlayış birliği vardır" diye konuştu.

Davutoğlu, gorşmelerin bu konuda yapılabileceklere ilişkin olarak srdğn, son gorşmelerinde de bu konunun ele alındığını belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim de bu hususta Suriye'nin nasıl bir destek verebileceği konusunun gorşmelerde gndeme geldiğini dile getirdi.

Davutoğlu, "
Suriye ile İsrail arasında Trkiye'nin ara buluculuktan ıkarılmasıyla doğrudan gorşmelere geileceği" soylentileriyle ilgili soru zerine de Trkiye'nin ara buluculuğuyla yapılan dolaylı gorşmelerde ciddi mesafe alındığını, ancak ok sayıda sivilin oldğ Gazze saldırılar yaşanması zerine kısa sre iinde başlanabilecek doğrudan gorşmelere geilemediğini anlattı.

Trkiye'ye gvenleri ve bu konuda gosterdikleri anlayış iin
Suriye'ye teşekkr eden Davutoğlu, İsrail'de yeni bir yonetimin başa geldiğini, Suriye'nin gorşmelere yeni yonetimle de dolaylı olarak devam etme dileğinde olduğunu hatırlatarak, "Taraflarda bu irade oluştuğunda her trl katkıyı vermeye hazırız" dedi.

Davutoğlu, ancak bu iradenin gerek ve hedefe yonelik olması gerektiğini dile getirdi.

Bir gazetecinin, "Bağdat'taki bu tırmandırmaya rağmen Trkiye,
Suriye, Irak, İran'ın dortl işbirliği hala gndemde midir?" şeklindeki sorusu zerine Davutoğlu, Trkiye'nin her 3 komşu lkeyle ok iyi ilişkilere sahip olduğunu belirterek, bu ilişkilerin daha da glenip bolgede kalıcı bir istikrarın gerekleşmesi iin ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Muallim de "İnsanlar kalıcıdır, gerek her zaman bizden yana" dedi.

Muallim: "TIR'lara uygulanan vergiler kaldırılıyor"

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye ile Trkiye arasında taşımacılık yapan TIR'lara uygulanan vergilerin kaldırılması yonnde karar aldıklarını bildirdi.

Muallim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile dzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada,
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gorşmesinin ok yapıcı bir ortamda getiğini belirtti. İki lke arasında Stratejik İşbirliği Meclisi'nin kurulmasının kararlaştırıldığını ifade eden Muallim, "Bu da işbirliği, dayanışma ve karşılıklı gvenin en byk gostergesidir" dedi.

Muallim, bu ziyaret ve toplantı vesilesiyle Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın almış oldukları karar doğrultusunda her iki halka da bir armağan vermek istediklerini ifade ederek, bunun da her iki lkenin uygulamış olduğu vizenin tamamen kaldırılması yonnde olduğunu soyledi.

Trk halkına seslenen Muallim, "Şimdiden '
Suriye'ye hoş geldiniz' diyorum. Suriye'ye geişleriniz, İstanbul'dan Ankara'ya geişleriniz gibi olacaktır. Aynı şekilde Suriye vatandaşları iin de Trkiye'ye giriş ıkış Halep ile Şam arasında gidiş geliş yapar gibi olacaktır" diye konuştu.

Muallim, bunun, ilişkilerin halklar seviyesine yansıyınca daha da pekişeceğinin en byk gostergesi olduğunu belirterek, "Ticari işbirliği hacminin giderek daha da artırılması, enerji işbirliğinin geliştirilmesi, elektrik, doğal gaz, su... Her iki lke arasında taşımacılık yapan tırlara da uygulanmış olan vergilerin kaldırılması yonnde karar almış durumdayız" dedi.

Suriye ile Irak arasında krizin sona erdirilmesi yonnde Trkiye'nin gosterdiği abaya teşekkr eden Muallim, Esad ile Erdoğan arasındaki gorşmede barış konusunun da gndeme geldiğini kaydetti.

Uluslararası hukuk erevesinde
Suriye ile İsrail arasındaki dolaylı barış gorşmelerinin tekrar başlaması iin her iki liderin de gorş birliğine vardıklarını dile getiren Muallim, "Ancak barış konusunda bir İsrailli ortağın olmadığı kanaatine varmış durumdayız. Sayın Bakan'a teşekkrlerimi sunmak istiyorum. Yarınki 4'l toplantı iin kendisi bizi bir gn daha ağırlayacak. İstanbul'un gzelliğinin de bir kez daha doyumuna varacağız" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da "İstanbul sizin şehriniz" karşılığını verdi

lonely wolf
lonely wolf
Binbaşı

: 1156
: 36
: oğuz Salur
: 15/03/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   Abo Deniz 17, 2009 2:09 am
_________________
Abo Deniz
Abo Deniz
Yönetici

: 523
: 32
: damascuse
: oğuz Avşar
: 06/03/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

    17, 2009 2:46 amÜsteğmen

: 637
: 50
: -
: oğuz Begdili
: 10/03/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   lonely wolf 17, 2009 5:20 pm

Suriye ile Trkiye arasındaki vizenin kaldırılması iki lkenin halklarının kaynaşmasına vesile olacaktır, aynı zamanda Suriye Trkmenleri iin gerekten mkemmeldir, artık Trkiye'ye gitmek istersek konsolosluğun onnde oluşan kuyrukta durmamız gerekmeyecektir, iki can lkeye gelişmeyi kaynaşmayı mutluluk ve refahı Yce Tanrı'dan dileriz

Lonely Wolf
lonely wolf
lonely wolf
Binbaşı

: 1156
: 36
: oğuz Salur
: 15/03/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   bozkurt oglu 17, 2009 5:30 pm

bozkurt oglu
bozkurt oglu
Üst avuş

: 215
: 31
: oğuz Avşar
: 13/04/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   lonely wolf 18, 2009 2:39 am

İnşaallah hepimiz birlikte
lonely wolf
lonely wolf
Binbaşı

: 1156
: 36
: oğuz Salur
: 15/03/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   Robert De Niro 18, 2009 4:17 am

Suriye ile Turkiye'nin arasindaki iliskiler gelisince, bizim icin daha iyi olur cunku lazkiye turkmenlerin cok akrabalari var turkiye'de, simdi onlari ziyaret etmek daha fazla kolay gelir.
Robert De Niro
Robert De Niro
Üst onbaşı

: 26
: oğuz Avşar
: 18/09/2009

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

    20, 2009 3:04 pm

cok guzel bir habar arkadaslar gersekten tam zamaninda geldi

Ast avuş

: 81
: 35
: oğuz Begdili
: 09/04/2008

    

: Suriye ile Trkiye'nin arasindaki vize yok oldu

   Aktay Trkmen 27, 2009 6:47 pm

Vallah arkadaşlar Ramazan bayramının fırsatını kazanarak yolumu Mersin'e doğru yo'nettim
Aktay Trkmen
Aktay Trkmen
Baş avuş

: 296
: 36
: oğuz Avşar
: 17/03/2008

    


.... .... ::   :: 

 
: