İSA YUSUF ALPTEKİN(1901 - 1995)

İSA YUSUF ALPTEKİN(1901 - 1995) Empty İSA YUSUF ALPTEKİN(1901 - 1995)

   rmadi41 04, 2009 9:52 pm

İsa Alptekin btn dnya mslman Trklerinin beşiği byk Trkistan'ın doğu kısmını teşkil eden ve halen Kızıl Çin'in esaretialtında bulunan Doğu Trkistanda ,bu memleketin tarih merkezi Kaşgar vilayetine bağlı Yenihisar şehrinde 1901 yılında doğdu.Doğu Trkistan da fenni tedrisat yapan okul olmadığı iin dini okulda okumuş fakat şahsi gayretleri ile her shada kendi kendisini yetiştirmiştir.
İsa Alptekin milli,dini,ve insani bakımlardanmok şerefli bir dava uğrunda maddi ve manevi hereşit fedakarlıklara,mahrumiyetlere ve mşklatlara katlanarak,ailesi efradından ve hem-fikirlerinden yzlerce kurban vererek,Rus ve Çin emperyalistlerinin gerek tehdit,gerekse tatlı okşamaları karşısında katiyen tereddt ve acz göstermeyerek insan st bir azim,irade,sabır ve sebatla elli ksur seneden beri devamlı mcadele etmiştir.
İsa Alptekin'in siyasi hayatı Batı Trkistandaki Çin diplomatik misyonunda aldığı vazife ile başlar.Bilahare 1932 yılında milli mcadele gereği merkezi Çin'e geen İsa Alptekin 1936 dan 1947 senesine kadar Milliyeti Çin Parlementosunda Doğu Trkistan'ı temsil etti.Daha sonra Doğu Trkistan'a dönerek,Doğu Trkistan hkmetinin Genel Sekreterliğini ve Uygur Kltr Cemiyeti ile Doğu Trkistan Genlik teşkilatının Genel başkanlığını yaptı.
Kızıl Çin'in Doğu Trkistan'ı istilasıyla birlikte 1949'da Keşmire iltica etti.Burada 4 yıl kaldıktan sonra 1954 yılında Trkiyeye geti.
İsa Alptekin Çin'de ve Doğu Trkistan'da kaldığı seneler zarfında milli ve siyasi faaliyetleri cmlesinde olmak zere ''Doğu Trkistan'ın Sesi,Tanrı Dağları,ve Altay''adlarında mecmua ile 'Erk' adında birde gazete ıkardı.Bu arada Trk-İslam dnyasından getirttiği kitaplarla ''Yusuf Has Hacib'' ktphanesini kurdu.Btn bu neşriyat ile milletini her bakımdan tanıtmaya alıştı.
İsa Alptekin'in davasını anlatmak iin Telif ettiği eserleri ise şunlardır;

1 - Doğu Trkistan Davası (Arapaya evrilmiş olup Mekede 5000 adet bastırılmıtır.
2 - Doğu Trkistan İnsanlıktan yardım istiyor (Trke)
3 - Trkistan Şehitleri (Trke)
4 - Demir Perde arkasındaki Mslmanlar (Arapa olarak basılmış olan bu eser daha sonra Malezya Hkmeti tarafından kendi dillerine evrilerek 25 bin adet bastırılmıştır.
5 - Esir Doğu Trkistan İin (Trke)
6 - Resimli Doğu Trkistan (Trke,Arapa,İngilizce)
7 - Byk Trkistan Hkkında Muhtıra (Trke,Arapa,İngilizce)
8 - Doğu Trkistan'ın Hr Dnyaya ağrısı (Trke,Arapa,İngilizce)
9 - Doğu Trkistan'ın Sesi (Trke,Arapa,İngilizce,Uygurca)

İsa Alptekin 1960'da Yeni Delhide toplanan Asya-Afrika Konferansına,1962'de Bağdat'ta,1964'de Somalinin merkezi Mogadişu'da 1965'de Mekke'de 1978 yılında Karaide toplanan İslam Konferanslarına katılarak 1980 yılında Mekkedeki Dnya İslam Birliği Kurucukar meclisi azalığına seilmiş 1981,82,84,85,87 yıllarında Rabıtanın Mekkede toplanan yıllık mutad toplantılarına katılmış.Bu konferans ve toplantılarda faydalı konuşmalar yaparak Doğu Trkistan iin önemli kararların ıkmasına sebep oldu.
Trkiyedeki Doğu Trkistanlılarla birlikte ''Kominizmi Telin'' mitinglerine katıldı.

Doğu Trkistan Gömenler Derneğinin kurucusu ve 20 yıl başkanlığını yapan İsa Alptekin,1983 yılında Doğu Trkistan Neşriyat Merkezini kurdu.

İsa Alptekin Doğu Trkistan iin ideallerini gerekleştirmek iin yıllardan beri maddi ve manevi fedakarlığa,her mahrumiyete katlanarak bir ok önemli faaliyet ve teşebbslerde bulundu.Bu teşebbs ve faaliyetler esnasında 1926 dan ölmne kadar kara,deniz,hava zerinden binlerce kilometre katederek herbirine 1-7 defa olmak zere tam 30 memleketi ziyaret etti.Bu memleketler sırasıyla şunlardır;Rusya,Çin,Hong-Kong,Filipin,Malezya-Seylan,Burma,Hindistan,Pakistan,Suudi Arabistan,Mısır,Ürdn,Lbnan,Irak,Suriye,İran,Afganistan,Aden,Somali,BatıAlmanya,Avusturya,İsvire,Fransa,Belika,İngiltere,Amerika,Japonya,Endonazyave Tayland.

İsa Alptekin davası uğruna seyahat ettiği bu memleketlertin bazılarının Kralları,Cumhurbaşkanları,Başbakanları,Bakanları,dini milli ve siyasi liderleri,nl gazeteci ve şahsiyetleri yanında herdereceden halkla görşt,temaslarda bulundu.
İsa Alptekin,görştğ bu mmtaz şahsiyetlerden Rus,Çin esiri mslman Trklerin milli kurtuluş davalarını desteklemelerini meseleleriyle ilgilenmelerini ve onların davalarınıBirleşmiş Milletlere götrerek savunmalarını istedi.
İsa Alptekin Doğu Trkistan davasını anlatmak iin eşitli defalar devlet byklerine muhtıralar takdim etti.Bu muhtıralarda İsa Alptekin,ok iyi bildiği ve uygulamalarına bizzat şahit olduğu kominizmin sinsi taktikleri ve hakkında etraflı bilgiler verdi.

İsa Alptekin 17 Aralık 1995 de hayata gözlerini yumarken Kurtuluş sırası Doğu Trkistan da diyerek bağımsızlık özlemini vurgulamıştı.

Allah C.C mekanını cennet eyleye!
www.doguturkistanim.tr.gg
rmadi41
rmadi41
Asteğmen

: 450
: 39
: karluk
: 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

    


 
: