Trk Olmak

Trk Olmak Empty Trk Olmak

   rmadi41 14, 2009 11:01 pm

Çok Akıcı srkleyici bir yazı Ltfen okuyunuz.

Trk Olmak
Amerika'dan bir vatandaşımızın (Turkiye'nin ABD seattle Fahri Konsolosu olan Sn. J.Ufuk Gokcen) 'Trk olmak nasıl bir duygudur?' konulu yazısı.


Aslında ok şeydir, Trk olmak.
Trk olmak, Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borla yaşayan evladı gibi.

Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem ka asır gemişte kalan meselelerin hesabını vermektir.

Trk olmak Kıbrıs'ta, Hocalı'da, Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp karşılığında yapmadığın soykırımla sulanmaktır.

Trk olmak faşist olmaktır, vatanına, milletine, tarihine sahip ıktığında
Trk olmak demokrat ve ağdaş olmaktır, vatanına, milletine, tarihine sövdğnde

Trk olmak lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Trk olmak kendini ve derdini anlatamamaktır.

Avrupa'da hor görlmek Trk olmaktır, ataların bir ok asır önce Viyana'yı kuşattığı iin ve hoş görlmemektir tabii ki sadece kuşatıp; Napolyon gibi btn Viyana'yı yakmadığın iin.

Trk olmak Selanik'te Pontus Anıtı'nın, Viyana'da iğnenen yenieri minberinin ve Malta'da papazın zerine bastığı Trk bayrağı heykelinin önnden gemektir.

Trk olmak zordur, etindir ve eziyetlidir. Ü kıtadan dönp, bir kk yarımadada misafir muamelesi görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Trk olmaktır, aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Trk olmaktır.

Arabaya koşulan ilk atın vatanında, ilk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta, yazının bulunduğu, paranın icat edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak iin yabancı sermaye beklemektir.

Trk olmak; Truva'dan bu yana, Smer'den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, btn zamandan damıtılarak gelen yksek değerlerine rağmen, bir haftalık hafıza ile yaşamaktır.

Doğu Roma'yı da Batı Roma'yı da yıkıp, yeni Roma olan AB'ye girmeye alışmaktır Trk olmak.

Trk olmak, Mostar'da köprdr, Kerkk'te kaledir, İstanbul'da Kızkulesi'dir, Anadolu'da buğdaydır, Çukurova'da pamuktur, Ege'de ttn, Karadeniz'de fındık, Trakya'da ayieğidir.

Trk olmak Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce dşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır.
Dşmanın ardından rahmet okumak, kanlısından helallik almaktır.

Sabahları odana rahmet dolsun diye, camı amaktır. Kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri dşnmektir. Balkon köşesine kuşlar iin, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır. Yağmura rahmet, kara bereket diye bakmaktır.

Trk olmak, harap bir lkede, zengin lkelerin mstemlekesini reddedip, tahtadan kılı ve ipten zengi ile, paylaşacak ve sahiple n ecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi dvele meydan okumaktır.

Trk olmak askere davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek. Trk olmak, annenin şehit oğlunun ardından 'Bir oğlum daha olsun, onu da vatan iin göndereceğim.' demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken 'Vatan sağ olsun!' demesidir.
Trk olmak 'Trk ayında radyasyon olmaz!' yalanları ile, 'Gusl abdesti alana AIDS bulaşmaz!' dolanları ile yaşamaktır.

Her hkmetin enkaz devraldığı, ama asla ardında enkaz bırakmadığı lkede olmaktır.

Trk olmak, ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı, ayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir. Aynı nedenle Trk olmak, yemeği ziyan etmekten korkmaktır. Göz hakkına, diş kirasına saygıdır.
Trk olmak. Evindeki bir kap aşın yarısını tanrı misafirine vermektir. Kendi yerde, misafiri döşekte yatırmaktır Trk olmak.

Trk olmak, milli mata ağlamaktır. Ayhan Işık'a, Belgin Doruk'a aşık olmaktır. Trk olmak, aşkını ölesiye sevmektir. Aşkı iin ölmektir, öldrmektir. Sevdiceğinin elini bir kez tutamadan, toprağa girmektir.
En gzel aşk şiirlerini yreğinde hissetmektir. Eşkiyaya trk yakmaktır, Trk olmak.

Milletine sövmektir, ama başkasına sövdrmemektir, Trk olmak.
Trk olmak Yunus'u bilmektir, Aşık Veysel'i sevmektir. Mevlana'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi ve Hoca Yesevi -tek bir satırını okumasa da yreğinde taşımaktır.
Trk olmak, saz aldığında, ney flendiğinde, kös dövl dğnde ve kaval aldığında, yreğinin derinlerinde bir sızı sezmektir, bir de Yemen Trks'nde...

Hayatın sana verdiklerine 'Nasip', vermediklerine 'Kısmet' demektir. Her işin 'Hayırlısına' inanmaktır ve ağlamamak iin ok glmekten ekinmektir.
Trk olmak, Asya'da batılı, Avrupa'da doğulu diye tepki görmektir.

Irk sözn bilmeden yaşamak, yaradılanı Yaradandan ötr sevmektir.
Magazin programları ile dizilerin arasına sıkışsa da, silkinip zerindeki öl toprağını atabilmektir.

Trk olmak, mahalle maı iin aynı saatte, -on kişi buluşamazken-, milyon kişinin bir araya gelmesidir.

Tavla oynarken bile kavga ederken, milyon kişinin kavga etmeden gösteri yapabilmesidir.

Trk olmak, buhran zamanında Arjantin'de de mağazalar yağmalanırken, daha ağır buhranda sıraya girerek, sorumlusuna en ağır cezayı tek bir cam kırmadan sandıkta kesmektir.

Trk olmak en zayıf gnnde bile dnyaya meydan okumak, en dertli gnnde bile her ufunetin bir şafakta biteceğini bilerek tevekkl göstermektir.

Zor iştir Trk olmak. Trk olmak Anadolu'da her dşen yağmur damlasına hamdetmek, her ıkan başak iin şkretmektir.

Trk olmak, medeniyetler mezarlığı Anadolu'da dik durabilmektir
rmadi41
rmadi41
Asteğmen

: 450
: 39
: karluk
: 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

    

Trk Olmak Empty : Trk Olmak

   lonely wolf 17, 2009 12:32 am

bu probagandalara alışmışız kardeşim

bunun iin Trk olmanın ne kadar ağır bir şey olduğunu da biliyoruz
lonely wolf
lonely wolf
Binbaşı

: 1156
: 36
: oğuz Salur
: 15/03/2008

    


 
: