&ozr dilemiyoruz

.... .... ::   :: 

&ozr dilemiyoruz

bayir-bucak 18, 2008 8:48 pm

Taşgetiren taşı gediğine koydu
Dnyadan birilerinin ıkıp Osmanlı ocuklarından özr diliyoruz demesini istiyor gonl... Ahmet Taşgetiren yazdı.

"Trk'm, Snni'yim, suluyum!"

Dnyadan birilerinin ıkıp Osmanlı ocuklarından özr diliyoruz demesini istiyor gonl. Yok, ıkmıyor. Aksine, hep Trkler ve Mslmanlar sulu! Bu dış söylemin ieriye Hep Trkler ve Snniler sulu diye tercme edilmesi de garip.

Başlıktaki ifade ok dramatik, ok provokatif biliyorum.

Ama sanki şimdilerde kendimi böyle hissetmem ve sonunda Herkesten, kurttan kuştan ozr diliyorum demem bekleniyor.

Şimdiden soyleyeyim:

- Bunun karşıt tepkilerinin oluşması kaınılmaz.

Yani belki bir sre Trkiyede denklem şoyle oluştu:

Hkim irade Trklk vurgusu yaptı ve bundan karşıt etnik aidiyetlerin oluşması sonucu doğdu.

Ama sanki bir noktadan sonra da Trklk aidiyeti oylesine sıkıştırılmaya başlandı ki bu defa insanlar, Ne yani, bize yapılanlara ne demeli? diye isyan etmeye başladılar.

Mesela, boyle bir isyana, Dnya Azerbaycanlılar Kongresi (DAK) Belika temsilciliği tarafından Belika Senatosunda dzenlenen kongrede tanık olundu. DAK Başkanı Azerbaycanın nl şair ve yazarı Sabir Rstemhanlı bu toplantıda yaptığı konuşmada, Karabağdaki Azeri soykırımının görmezden gelindiğini belirterek Ezilenler, zulm görenler hep Trklerdir; fakat en ok sulananlar da Trk halkı oluyor. Karabağda soykırım yapan Ermenileri kimse sulamıyor, Trkiye sulanıyor. dedi.

Bu duygunun, bugn Trkiyede birok evrede paylaşıldığını, ve Trkleri hep sulu konumda gösterme kampanyası devam ettiği srece, bu tepkiselliğin artmasının kaınılmaz olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu kampanyaların oluşturduğu ruh daralması iinde Trklk adına şoyle bir özr dileme serenadına ne dersiniz?

- Balkanlarda Bulgar eteleri tarafından katledilen, ırzı namusu ayaklar altına alınan, evlerinden yurtlarından ıkarılan Trkler adına, etecilerden ozr diliyoruz.

Yine;

- Balkanlarda Etniki Eterya adına işlenen cinayetlerden dolayı, hayatını kaybedenler adına etelerden ozr diliyoruz.

- Balkan golerinde yollarda alıktan, susuzluktan ve ete saldırılarından dolayı hayatını kaybeden kadınlar, ocuklar, yaşlılar adına, İstanbula ulaşmayı başaran yz binlerce insanla birlikte sefaletle i ie yaşamak zorunda kalanlar adına Trkleri goe zorlayanlardan ozr diliyoruz.

Yine;

- Doğu Anadoluda, işgalci Rus birlikleri ile el ele verip köylerde insanları yakan, doğrayan Ermeni etelerinden, olen kadınlar, ocuklar, yaşlılar adına ozr diliyoruz.

Yine;

- Maraşta, Adanada, işgalci Fransız birlikleri ile el ele verip cinayetler işleyen, kadınların ırzına tasallut eden Ermeni etecilerden, ozr diliyoruz.

Yine;

- Egede, işgalci Yunan birlikleriyle işbirliği yapıp köy yakan, kadın-kız-ocuk demeden katleden Rum etecilerden ozr diliyoruz.

Avrupa, Amerika bastırıyor:

- Soykırımı kabul edin! ozr dileyin!

İeriden de ozr furyaları devreye giriyor:

Lozanda kabul edilen Mbadelenin hesabı bile Trklerin onne konuyor.

Mbadele sebebiyle yurdunu-yuvasını terk etmek zorunda kalan Trklerin dramı goz ardı edilerek...

Yarın PKKdan ozr dileme faslı başlarsa şaşırmamak gerek.

İşin bir başka boyutunda Snnilik meselesi var.

Gya Cumhuriyet, Trklk, Snnilik ve Hanefilik zerine kurulmuş. otekilerin tm, dışlanmış.

Dolayısıyla Snniliğe karşı Aleviliğin, Trklğe karşı Krtlğn mazlumiyet mcadelesinin verilmesi hak olmuş.

Bereket kimse, Hanefiliğe karşı Şafiiliğin mcadelesine kalkışmamış.

İşin garibi, Snni camia da, sistem tarafından en ok denetlenen, biimlendirilmek istenen, hayatına mdahale edilen ve dolayısıyla en ok mağduriyete, inan özgrlğ problemine maruz kalan bir dnya olduğunu dşnyor.

Ortaya oylesine bir karmaşa ıkıyor ki kimin kimden hesap soracağı, kimin kimden özr dilemesi gerektiği, kimin mağdur kimin gaddar olduğu belirsizleşmiş.

Boyle bir ortamda sesi gl ıkan, otekinden hesap sormaya kalkışmış.

Fransız Senatosu, bir yığın Soykırım söyleminden sonra Bu işi biz ozemeyiz, tarihilere bırakalım noktasına gelmişken; biz, ieriden konuyu oktan özmş ve Trkler adına ozr dileme gereğine inanmış durumdayız.

- Tarihiye falan gerek yok. Olur ya, tarihiler de kalkıp Bu işi bu noktaya getirenler Ermeni eteleridir. İttihatıların byk gnahı var; ama cinayetleri başlatanlar işgalci Rus birlikleriyle işbirliği yapan Taşnak ve Hınak komiteleridir. gibi bir sonuca varırlarsa bizim insancıl ıkışlarımız anlamsız hle gelebilir.

İnsan doğrusu, Balkan Savaşlarından beri, Osmanlının ozlş döneminde, bu toprakları yağmalamak isteyen gler ve onlarla işbirliği yapanların eliyle, Trk-Krt-Boşnak, Pomak-Çerkez-Grc-Snni-Alevi btn Mslman kavimlerin karşı karşıya kaldığı cinayetlere ve yaşadığı acılara ağlayan bir yrek de bulmak istiyor.

Dnyadan birilerinin ıkıp tıpkı bizim aydınlarımız gibi, Osmanlının ozlş döneminde işlenen cinayetlerden dolayı Osmanlı ocuklarından ozr diliyoruz demesini istiyor gonl.

Çıkmıyor herhangi bir yrek sahibi.

Aksine sulamalar sulamalar, sulamalar

Hep Trkler ve Mslmanlar sulu!

Bu dış soylemin bizim aydınlarımız tarafından ieriye Hep Trkler ve Snniler sulu diye tercme edilmesi de garip.

Ben ki asla bir kavm duyarlılık adına hareket etmedim.

Ben ki asla bir kavm duyarlılık adına, bir başka kavme zulmedilmesine olumlu bakmam.

Ben ki Osmanlı barışının; din, kltr, dil farklılığına rağmen kıtada asırlarca hkmran olmasının tarih değerini vurgulayan bir insanım.

Ama Osmanlının son döneminin hesabı dikkate alındığında cinayetlerin hesabının tek taraflı gorlmesini de iime sindiremiyorum.

Acı eken Ermeninin hikyesi yazılsın.

Ama acı eken Trkn de hikyesi yazılsın.

Boyle olmaz da Avrupa-Amerika gibi tm dnya platformlarında Trkler (bir başka boyutta Mslmanlar) armıha gerilir, ieriden birileri bile, bu Avrupa-Amerika oyununa katkıda bulunarak Ermeni iddialarını tartışılmaz gerekler hline getirmeye alışırlarsa, bunun tepki doğurması kaınılmaz olacaktır.

Sabir Rstemhanlı İttihatı mı?

Sabir Rstemhanlının Karabağın hesabını sorması ve Ermeni cinayetlerinden söz etmesi haksız mı?

Sabir Rstemhanlının sesine sahip ıkan ve Karabağı gndeme getirerek ozr dileyen bir Ermeni aydın var mı?

Sabir Rstemhanlının sesine sahip ıkan bir Trk imzacı grup mevcut mu?

Bu soruları sorunca ben, Trk ve milliyeti mi oluyorum?

Beni bırakın, şu anda bu duyguların Trkiyede ok geniş toplum kesimlerini etkilediğini ve bunun da ok hayati bir toplumsal sancı niteliği taşıdığını dikkate alın.
AHMET TAŞGETİREN-AKSİYON
17.Aralık.2008

bayir-bucak
Çavuş

: 173
: 43
: 25/04/2008

.... .... ::   :: 

: