Çin Devlet Gvenlik Bakanlığı sözde ikinci Doğu Trkistan Teröristlerinin Listesini Yay

Çin Devlet Gvenlik Bakanlığı sözde ikinci Doğu Trkistan Teröristlerinin Listesini Yay

   rmadi41 25, 2008 8:45 pm

Çin Devlet Gvenlik Bakanlığı sözde Grup Doğu Trkistan Teröristlerinin Listesini Yayımladı21.10.2008 Pekindeki Asya Otelinde Çin Devlet Gvenlik Bakanlığı tarafından bir basın toplantısı dzenlenerek 8 Uygur, İkinci grup Doğu Trkistan Teröristleri olarak ilan edildi.

İlan edilen 8 Uygurun Doğu Trkistan İslami Hareketinin yeleri ve destekileri oldukları ileri srlerek onların Çinin 2008 yılı Olimpiyatları esnasında bir dizi terörist eylemler planladıkları ve icra ettikleri, onların bu eylemleri sonucunda Çinin devlet gvenliğinin ağır derecede zarar gördğ iddia edildi.

Onların Çinin Çin Halk Cumhuriyetinin Su Faaliyetleri Yasası, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Gvenlik Yasası gereğice incelenerek tespit edildikleri de aıklandı.

Doğu Trkistan İslami Hareketi Teşkilatı olarak anılan bu teşkilat 2002 yılının Eyll ayında Birleşmiş Milletler Gvenlik Konseyi tarafından terör örgt olarak ilan edilmişi.

Yayımlanan beyanatta, btn devletlerin bu defa kimlikleri ilan edilen 8 teröristin Çin devleti tarafından yakalamasına yardım etmelerini bekledikleri, ya da yakalananları Çin devletine iade etmelerini mit ettikleri aıklamıştır. Basın toplantısında Birinci grup Doğu Trkistan teröristlerinin listesi de ek olarak verilmiştir.

Bu defa Çin Devlet Gvenlik Bakanlığı tarafından ilan edilen İkinci grup Doğu Trkistan teröristlerinin listesi aşağıdaki gibidir:
1. Memtimin Mehemmet
2. Emet Yakup
3. Tursun Imin
5. Şemsiddin Ehmet Abdumicit
6. Ekrem Ömercan
7. Yaqup Memet
8. Tursun Tohti

4. Memettursun Abduxaliq

yorum size ait:
acaba uygurların istiklal mcadelesinin terörle alakası varmıdır?
avatar
rmadi41
Asteğmen

: 450
: 38
: karluk
: 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

    


 
: