ÇİN İŞ&#2

ÇİN İŞ&#2 Empty ÇİN İŞ&#2

   rmadi41 25, 2008 8:43 pm

ETIC in Beyanatı:
Çinin İlan Ettiği Sözde İkinci Grup Doğu Trkistan Teröristleri Listesi Mahiyeti İtibarıyla Uluslararası Bir Aldatmacadan İbarettir

Çinin ilan ettiği sözde İkinci Grup Doğu Trkistan Teröristleri Listesi Mahiyeti İtibarıyla Uluslararası Bir Aldatmacadan İbarettir!

Komnist Çin hkimiyeti Amerikada meydana gelen 11 Eyll Terör olayından beri Amerikanın başını ektiği demokratik devletlerin dnya apında yaygınlaştırdıkları uluslararası terör terörizmle mcadele hareketini suiistimal etmektedir.

Böylece Doğu Trkistan halkının özgrlk ve hrriyeti iin yrtmekte olduğu haklı milli hareketini uluslar arası siyasi alanlarda karalamaya ve bu yolla kendisinin Doğu Trkistan halkına karşı yrtmekte olduğu acımasız kanlı bastırma hareketlerini haklı gibi göstermeye alışmaktadır.

Çin hkimiyeti bir taraftan Doğu Trkistanda Uygurlara yönelttiği dinsizleştirme, Çinlileştirme, iktisadi yönden talan etme, kendilerine karşı ıkanları kanlı bastırma ve cezalandırma hareketlerini glendirirken, diğer taraftan da dış lkelerde faaliyet yrtmekte olan Doğu Trkistan teşkilatları ve Doğu Trkistan siyasi faaliyetilerini karalamaktadır.

Siyasi faaliyet yrtenler hakkında eşitli yalan ve sahte deliller ileri srerek onları dnyaya terörist ya da terörist teşkilat olarak tanıtma gayreti iindedirler. Bu yolla Doğu Trkistan milli hareketini dnya kamuoyu önnde etkisizleştirmeye alışmaktadırlar.

Çoğunluğun da malumu olduğu zere, 2003 yılında Çin Toplum Gvenliği Bakanlığı dış lkelerde faaliyet göstermekte olan 11 Doğu Trkistanlı siyasi faaliyetiyi ve 4 Doğu Trkistan teşkilatını dnyaya terörist ve terörist teşkilatlar diye ilan ederek ilgili devletlerden bu Doğu Trkistan faaliyetilerini Çine iade etmesini ve cezalandırmasını talep etmişti.

Fakat Doğu Trkistan halkının acıklı kaderini ve Çin hkimiyetinin Doğu Trkistan halkına uygulamakta olduğu baskı ve zulmleri gerek anlamda anlayan ve böylece Çinin Doğu Trkistan faaliyetilerini karalamaktaki sahte yzn gören dnya kamuoyu Çinin iftiralarını ciddiye almamıştır.

Netice olarak Çin tarafından 2003 yılında ilan edilen Birinci grup Doğu Trkistan Teröristleri Listesi kamuoyunda hibir Pazar bulamayıp, Çin hkimiyetinin dnyanın siyasi arenasında ağır yenilgiye uğramasına ve rezil olmasına sebep olmuştu.

Ne yazık ki, Çin hkimiyeti bu mağlubiyetinden ve rezilliğinden zerre kadar ders ıkartmamıştır. Kendilerinin Doğu Trkistanda yrtmekte oldukları su unsuru eylemlerini aklamak iin dnya siyasi sahnelerinde Doğu Trkistan milli hareketini karalamaya devam etmektedirler.

Bunun bir delili de şudur: 2008 yılının Ekim ayının 21inde Çin Topum Gvenliği Bakanlığı yine, İkinci grup Doğu Trkistan Teröristleri Listesi ilan etmiş olup, bu listede Memtimin Memet, Emet Yakup, Tursun Tohti Gibi 8 Uygur un ismi yer almaktadır.

Çin hkimiyeti bu 8 Uyguru BM Teşkilatı ve Amerika tarafından 2002 yılının 9. ayında Terörist Teşkilat olarak ilan edilen Doğu Trkistan İslam Hareketi teşkilatının bölm yesi olarak göstermiş olup, Çin Toplum Gvenliği Bakanlığının bu konuda yayımladığı beyanatta belirtildiğine göre, bu Uygurlar Pekin Olimpiyatlarının gvenliğini tehdit etme suunu işlemişler(!)

Fakat Çin hkimiyeti bu Uygurların Pekin Olimpiyatlarının gvenliğine yönelik olarak ne trede bir bozgunculuk yaptıklarına dair hibir delil gösterememiş olup, sadece bu bunların askeri eğitim aldıkları, para topladıkları ve teşkilat kurduklarına dair asılsız ve belgesiz söz ve ifadeler kullanmışlardır.

Dnya kamuoyunun da bildiği gibi, şimdiye kadar Doğu Trkistan milli hareketi Pekin Olimpiyatlarının ve yabancı lke sporcularının gvenliğini tehdit edecek hibir fiili harekette bulunmamışlardır. Demek oluyor ki, Çin hkimiyetinin yukarıdaki 8 Uyguru Pekin Olimpiyatlarının gvenliğine ağır derecede zarar verdi diyerek sulamasının gerekle hibir ilgisinin olmadığı aıka kendisini göstermektedir.

Dikkate etmeye değer nokta şu ki, Çin hkimiyetinin bu defa ilan ettiği sözde terörist listesinde yer alan Uygurların hepsi de Doğu Trkistan İslam hareketi teşkilatının bölm yeleri olarak gösterilmiş bulunuyor.

Çin hkimiyetinin Amerika ve BM Teşkilatı tarafından 2002 yılının Eyll ayında bu teşkilat hakkında alınan kararını devamlı surette suiistimal etme ve bu kararı Uygurların milli hareketini bastırma ve Uygur halkına yönelttiği baskı ve zulm politikasını daha da genişletmenin uluslararası kozuna dönştrme gayreti aıka görnmektedir.

Biz dnya kamuoyunu Çinin bu sahtekrlığına karşı dikkatli olmaya ağırıyoruz.

Dnya kamuoyunun da bildiği gibi 2008 yılı Olimpiyatlarının Pekinde yapılma kararı verildiğinden beri Çin hkimiyeti Olimpiyatların gvenliğini garanti altına alma sloganını ortaya atarak uluslararası siyasi sahnelerde Doğu Trkistanlıları Olimpiyatların gvenliğini tehdit eden temel unsur diyerek propaganda yrtp yurt iindeki masum Uygurlara yönelttiği darbe varma ve kanlı bastırma hareketlerini arttırdı.

Bu esnada Uygurlara yönelik aleni olarak ırki ayrımcılık politikası icra ederek, Uygurların Çinin ieri eyaletlerinde özgr hareket etmelerini yasaklayıp Pekin gibi şehirlerde yaşamakta olan Uygurları yasadışı olarak tutuklama ve mecburi olarak Doğu Trkistana geri gönderme dalgası başlattı

Çin hkimiyetinin Pekin Olimpiyatlarını suiistimal ederek, Doğu Trkistanlıların hak ve hukukuna ağır derecede saldırlar gerekleştirdikleri sadece dış lkelerdeki Doğu Trkistan teşkilatları tarafından değil, uluslararası insan hakları teşkilatları ve demokratik batı lkeleri tarafından da kesintisiz olarak vurgulanmaktadır.

Demek ki, bu gnlerde Çin hkimiyetinin 8 Uyguru Olimpiyatların gvenliğine zarar verdi diyerek dnyaya terörist olarak ilan etmesi, Çin hkimiyetinin Doğu Trkistanda uygulaya geldiği zulm politikalarını aklamak ve sslemek ve uluslar arası sahalarda siyasi koz elde etmek iin yrttğ maksatlı ve planlı karalama hareketinden başka bir şey değildir.

Biz, Doğu Trkistan Enformasyon Merkezi olma sıfatımızla, Çin hkimiyeti tarafından ilan edilen sözde İkinci grup Doğu Trkistan teröristleri Listesini kati şekilde reddediyoruz. Dnya kamuoyunu ve özellikle de demokratik lkeleri, Çin hkimiyetinin Doğu Trkistanlıların haklı milli hareketlerinin karakterini arpıtma ve karalama maksadıyla yrttğ bu tr siyasi sahtekrlıklarına karşı dikkatli olmaya, milli mevcudiyetlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Doğu Trkistan halkının bu gnk dramatik ahvaline karşı da duyarlı olmaya ağırıyoruz!

Saygılarımızla

Abdulcelil Karakaş

Doğu Trkistan Enformasyon Merkezi Başkanı

rmadi41
rmadi41
Asteğmen

: 450
: 39
: karluk
: 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

    


 
: