ALİBEK HAKİM 100 YAŞINDA

ALİBEK HAKİM 100 YAŞINDA Empty ALİBEK HAKİM 100 YAŞINDA

   rmadi41 13, 2008 3:02 am

Trkiye'den Kazakistan'a Kardeşlik Bağları ve Doğu Trkistan'ın Kaplan Krkl Kahramanı ALİBEK HAKİM: Manisa'nın Salihli ilesinin asri mezarlığında abidevi bir baş-taşının altında 1908 yılında bugn bir kısmı Kazakistan bir kısmı Çin Halk Cumhuriyeti sınırları iinde kalan Trkistan'a bağlı Tarbagatay Dağlarının Altın Emil nehrinin boylarında doğan, ve 1985 senesinde 77 yaşında Trkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak "uluğ Trik mellatının" sıcak ve şefkatli topraklarında, Anadolu'nun batısında kıyamet gnnde Anadolu'daki "Trik otanı in" şehid olan binlerce Trk evladıyla beraber Allah katına ıkmak zere bu hayata gözlerini yuman Alibek Hakim yatmaktadır.
Alibek Hakim, XX asrın 40'lı yıllarında, Doğu Trkistan'da başlayan istiklal hareketine katılarak, Doğu Trkistanlı Kazak ve Uygur mcahitleriyle lk birliği iinde askeri, siyasi mcadelelere katılmıştır.

Doğu Trkistan'daki istiklal mcadelesinin başarısızlığa uğraması ve 1949 senesinde artık btn Çin'i kontrol ederek batıyı, Doğu Trkistan'ın ezeli Trk olan topraklarını da istilaya başlayan Mao idaresinin tehdidi altında Alibek Hakim, Manas-Savan ve Tanrı dağlarının bugnk Çin devleti hududunda kalan Erentav bölgesinin bir avu Kazak'ını yılmaz mcadelelerle hr dnyaya ıkarmıştır.

O devirde Doğu Trkistan'dan hr dnyaya başka göler de olmuştur. Ancak hi bir gö kafilesi, Trkn en eski yurdu olan yksekliği 7300 metrelere ulaşan kutsal Tanrı Dağlarının binlerce yıldır erimeyen buzullarından (Javşay geidinden)sadece oluk ocuk gen ihtiyar Kazaklarını değil, btn gö kafilesini buzullardan ayakları kayan develerinin ayaklarına kee bağlayarak, koyun, at ve btn diğer srleriyle birlikte aşırmıştır.

Alibek Hakim gö kafilesinin insanlarını, genlerini ve ihtiyarlarını, atlar, develer, koyunlardan ibaret hayvan srlerini, toplarını ve tfeklerini, yurtlarını ve adırlarını 324.000 kilometre kare alana sahip dehşetli Taklamakan ölnden, Tarım havzasının en derin yerindeki Lop Nur gölnn zerindeki buzlardan geirmiş, dnyanın geit vermez atısı olan Himalayaların buzundan, soğuğundan, oksijensizliğinden, Tibet yollarının aşılmaz geitlerinden geirmiştir. Alibek Hakim ve silah arkadaşları btn bu tehlikelerden ziyade arkalarından kendilerini yakalamak iin btn askeri glerini seferber ederek gelen Çinli silahlı kuvvetlere karşı silahlarını, toplarını, tfeklerini son ana kadar kullanarak defalarca arpışarak, ka seferler pusulardan kurtularak, bir ok kez askeri kuşatmaları yararak gö eden kafilenin canlarını ve mallarını korumak iin şehit olarak, yaralanarak, şehit olanları cihat ettiği iin inşallah cennet yolcusu olarak, sağ kalanları inşallah Allah katında gazilik mertebesi mid ederek 1950 senesinin sonunda Hindistan hududuna ulaşmış ve ancak hr dnya hudutlarına geişte silahlarını teslim etmişlerdir.

Alibek Hakim kendi gö kafilesinin gelecekte hr dnyada doğacak, byyecek nesillerinin yaşayacağı vatan iin, hayal ötesi mcadelelere katlanarak hrriyete kavuşturdukları gelecekleri iin kan, dil, din ve soy kardeşi Trkiye Cumhuriyetinin, o zamanki tek hr Trk kalesi Trkiye devletinin topraklarını semiş ve bundan yarım asır önce Ege'nin sıcak Manisa'sının şirin Salihli ilesinde yaşamaya başlamıştır. Böylece Trkiye Cumhuriyeti olduka seyrek olsa da gazete ve dergi makalelerinden, hatırat kitaplardan gerek Orta Asya Trklğnn hi bir yabancı kltre muhatap edilmeden saf ve temiz olarak Trkiye'deki kan, din, dil ve soy kardeşlerinin arasında yaşamak iin getirilen bir grubuyla 50 yıl önceden tanışmıştı. Artık yarım asırdan daha fazla bir zamandan beri Trkiye Cumhuriyeti vatandaşları olan o Kazakların lider dedeleri, artık bağımsız olan, bağımsız dşnceler geliştirerek gemişlerini, tarihlerini, asırlar önceki kan ve soy bağlarını tekrardan hatırlayan bağımsız Orta Asya Trk Cumhuriyetleri'nde de resmi olarak yad edilen ve adına yayınlar yapılan şahsiyetler arasına katılmıştır.

Bu amala, 2008 senesinde doğumunun 100. yılı dolan Alibek Hakim'in hatırası, lks iin: Kazakistan Cumhuriyetinin Kltr Bakanlığınca, 2008 Kasım ayının ilk haftasında, KALİYBEK HAKİM (ZAMAN, TAGDIR (KADER) VE TARİH) KONULU İLMİ BİR KONFERANS organize edilmiştir. "Ulug Trik Mellatının" bekası iin gemişte ve halen mcadele eden, alışan ve gayret gösteren Trik evlatlarının hepsine birden selam
Photo 2>


rmadi41
rmadi41
Asteğmen

: 450
: 39
: karluk
: 16/03/2008

http://rmadi41.spaces.live.com/

    


 
: